موبایل وارد شده:  
نام و نام خانوادگی:  
نام دوره های آموزشی :  
کد امنیتی :  
×
ایمیل وارد شده:  
نام و نام خانوادگی:  
نام دوره های آموزشی :  
کد امنیتی :  
×
ورود به پنل کاربری


×
سوالات متداول
💠در این قسمت سعی شده است سوالات متداولی که پرسیده شده است خدمت شما ارائه و پاسخ داده شود .

دپارتمان فنی و مهندسی - گروه نفت و گاز و پتروشیمی
آیا بدون گذراندن دوره تئوری piping می توان در کلاس PDMS شرکت کرد؟

دوره تئوری piping پیش نیاز این دوره می باشد،لذا پیشنهاد می شود حتما این دوره گذرانده شود ولیکن در صورتی که حداقل پیش زمینه ای و آشنایی در مورد اصول piping دارید می توان با مطالعه یک سری منابع در کلاس PDMS شرکت کرد.

آیا در دوره تئوریpiping کار با نرم افزار نیز انجام می شود؟

همانطور که از نام دوره پیداست این دوره تئوری می باشد و کار با نرم افزار در این دوره انجام نمی گیرد ولی در این دوره آشنایی اولیه با تمامی نرم افزارهای اصلی حوزه نفت و گاز ارائه خواهد شد به طوریکه پس از این دوره براحتی دانشجو بتواند در مورد ادامه فعالیتش در این گروه تصمیم گیری نماید.

منابع آموزشی برای دوره piping چه چیزی می باشد؟

کتاب piping guide بهترین منبع برای این درس می باشد.کتاب اصول تئوری piping (انتشارات دیباگران)نیز به عنوان منبع فارسی پیشنهاد می شود.

تفاوت دوره های نفت و گاز ما با دیگر موسسات در چی چیز می باشد؟

مدت دوره و سیلابس پرمحتوای دوره یکی از مزیت های عناوین دوره های ما می باشد.

آیا مدارک ما جهت استفاده در خارج از کشور معتبر می باشد؟

بلی،ما از معدود موسساتی هستیم که مدرک قابل ترجمه و بین المللی ارائه می دهیم.

مباحث مطرح شده در کلاس اصول piping چه چیزی می باشد؟

ضمن معرفی نرم افزارهای حوزه نفت و گاز و معرفی انواع مدارک موجود در حوزه نفت و گاز و معرفی انواع استانداردها و کدهای طراحی به معرفی انواع materialهای حوزه نفت و گاز می پردازد. هم چنین در این دوره دانشجو به نحوه طراحی لوله کشی انواع تجهیزات آشنا می گردد و در نهایت با نحوه تحلیل تنش و ساپورت گذاری در خطوط لوله آشنا می شود.

سطح دوره اصول piping در چه حدی می باشد؟

این دوره از سطح مقدماتی تا پیشرفته می باشد.

مباحث مطرح شده دردوره PDMS مقدماتی چه می باشد؟

در این دوره با کلیه ساب ماژول های Design آشنا می شوید.هم چنین با ماژول های Draft و IsoDraft نیز آشنا می گردید.

امتحان پایان دوره های نفت و گاز به چه صورت می باشد؟

در دوره های نفت و گاز ما دانشجو علاوه بر آزمون الکترونیکی (40 نمره) باید آزمون های پایان دوره (60 نمره) را نیز با موفقیت بگذراند که در این دوره مدرس دوره یک پروژه را به صورت اختیاری به دانشجویان واگذار می نماید که گرفتن آن امتیاز مثبت در برآورد 60 نمره دانشجو خواهد داشت.

امتیاز دوره PDMS ما به سایر موسسات در چه چیز می باشد؟

حداکثر ساعت و سیلابس برای دوره ها و هم چنین پروژه پایانی به عنوان مزیت های این دوره محسوب می شود.

آیا دوره CAESAR پیش نیاز دوره PDMS می باشد؟

خیر. پیش نیاز CAESAR گذراندن دوره اصول piping می باشد.

آیا گذراندن دوره piping جهت گذراندن دوره CAESAR اجباری می باشد؟

درصورتیکه با اصول اولیه piping(تحلیل تنش به روش تحلیلی) آشنا می باشید می توانید با معرفی کتاب اصول تئوری piping(انتشارات دیباگران) مستقیما درآن دوره شرکت نمایید ولیکن دوره اصول تئوری piping جدا پیشنهاد می شود.

سوالات متداولی در حوزه نفت و گاز دارم به طوریکه نیاز به یک مشاور دارم،چه پیشنهاد می کنید؟

مدیر گروه نفت و گاز ما آماده پاسخگویی به سوالات شما می باشد، پس از مراجعه به شرکت و پر کردن فرم درخواست، سوالات شما از مدیر گروه و اساتید این گروه پیگیری و به شما پاسخ خواهیم داد.

دوره Aspen plus و Hysys برای چه رشته هایی پیشنهاد می شود؟

مهندسی شیمی

دوره pv Elite ما چه امتیازی دارد؟

این دوره همراه با کد ASME SEC8 تدریس می گردد.

آیا سیلابس دوره های شما فقط همین مواردی می باشد که در برنامه هفتگی عنوان شده است؟

خیر در صورتی که تمایل به دیگر دوره های ما دارید می توانید با مراجعه به همین سایت و انتخاب دوره مورد نظر پیش ثبت نام انجام دهید.

دوره pv Elite را برای چه رشته هایی پیشنهاد می کنید؟

مهندسان مکانیک و متالورژی

دوره PDMS را برای چه رشته هایی پیشنهاد می کنید؟

مهندسان مکانیک و شیمی

دوره CAESAR را برای چه رشته هایی پیشنهاد می کنید؟

مهندسان مکانیک


دپارتمان فنی و مهندسی - گروه مکانیک
در رشته مهندسی مکانیک چه نرم افزارهایی مورد نیاز است؟

نرم افزارهای مهندسی مکانیک را با توجه به نوع کاربرد می‌توان در سه دسته: طراحی (CAD) – تحلیلی (CAE – CFD) – ساخت و تولید (CAM) جای داد. هر مهندس مکانیک با توجه به نوع فعالیت حرفه‌ای خود به بخشی از این شاخه‌ها نیازمند می‌باشد.

برای گرایش جامدات چه نرم افزارهایی مورد نیاز است؟

برای شاخه جامدات که هدف در آن طراحی و تحلیل می‌باشد، نرم افزارهای شاخه CAD و CAE کاربرد دارد. از این میان برای شاخه طراحی CAD رایج‌ترین نرم افزارها CATIA و SolidWorks بوده و در شاخه تحلیل CAE نرم افزارهایی همانند ANSYS Workbench و ABAQUS متداول می‌باشند.

برای گرایش سیالات چه نرم افزارهایی مورد نیاز است؟

در گرایش سیالات با توجه به نوع تحلیل‌های موجود، نرم افزارهای شاخه CFD مورد استفاده قرار می‌گیرد. نرم افزارهای این شاخه شامل Fluent و Gambit و ANSYS CFX می‌باشد.

آیا آشنایی با نرم افزارهای شاخه CAD برای شاخه سیالات مورد نیاز است؟

با توجه به پیشرفت‌های علم مهندسی، هر روزه مسئله‌ها با هندسه پیچیده پیش روی مهندسان قرار می‌گیرد. پیچیدگی این طرح‌ها همواره می‌تواند انگیزه‌ای برای یادگیری نرم افزارهایی مثل CATIA و SolidWorks برای مهندسان سیالات باشد. با توجه به توانایی محدود نرم افزارهای CFD در مدل‌سازی، همواره توصیه می‌شود مهندسان سیالات با یکی از نرم افزارهای طراحی مثل CATIA یا SolidWorks آشنایی داشته باشند تا بتوانند بعد از مدل‌سازی آن را وارد نرم افزارهای CFD نمایند.

برای شاخه ساخت و تولید چه نرم افزارهایی مورد نیاز است؟

با توجه به فعالیت‌های مهندسان ساخت و تولید در مرحله اول تسلط به یک نرم افزار طراحی مثل CATIA و SolidWorks توصیه می‌شود. در مرحله بعدی با توجه به هدف ساخت در این گرایش، نرم افزارهای شاخه CAM همانند PowerMill و MasterCAM و SurfCAM و ... توصیه می‌شود.با این نرم افزارها می‌توان فرآیند ماشین کاری و CNC را انجام داد. همچنین نرم افزار CATIA نیز توانایی انجام این فرآیند را دارد.از طرفی انجام برخی از فرآیندها مثل خم کاری، قالب گیری و ... نیاز به دانش CAE دارد.در این مرحله یادگیری نرم افزارهایی مثل Mold Flow و Auto Form و ANSYS و ABAQS توصیه می‌شود.

شاخه‌های تأسیسات و نفت و گاز آیا زمینه کاری مناسبی برای مهندسان مکانیک دارد؟

با توجه به بازار کار موجود در این دو شاخه، فعالیت‌های فراوانی برای مهندسان مکانیک در این دو رشته قابل تصور می‌باشد.شاخه تأسیسات به صورت تخصصی در راستای دروس شاخه مهندسی سیالات می‌باشد. ولی مهندسان شاخه جامدات یا ساخت و تولید نیز می‌توانند با طی دروس مربوط به تأسیسات به فعالیت در این شاخه بپردازند. شاخه نفت و گاز نیز این روزها با بازار کاری گسترده‌ای روبرو می‌باشد. این شاخه به سادگی قابل استفاده برای مهندسان مکانیک بدون در نظر گرفتن گرایش می‌باشد.

با نرم افزارهای ANSYS Workbench و ABAQUS تمام تحلیل‌ها از قبیل جسم صلب، مواد مرکب، ارتعاشی، دینامیکی و ... را می‌توان انجام داد؟

این دو نرم افزار تقریباً قابلیت انجام تمام این تحلیل‌ها را دارا می‌باشند، مخصوصاً تحلیل‌های مربوط به بخش تنش. ولی باید توجه نمود برای تحلیل‌هایی از قبیل دینامیک، ارتعاشی، مکانیزم و ... نرم افزارهای تخصصی همانند Visual Nastran و ADAMS و Working Model 4D و... وجود دارد که می‌توان برای تحلیل‌های تخصصی در این زمینه از آن‌ها بهره مند شد

نرم افزار ABAQUS قوی تر است یا Ansys workbench؟

هردوی این نرم افزار ها دارای پایه های Fem( اجزای محدود) تقریبا یکسانی میباشد. برای کاربردهای عمومی هر دونرم افزار دارای قابلیت های یکسان می باشند. ولی در کاربرد های خاص مثل مکانیک شکست، ضربه ، مواد مرکب و ... شاید بتوان تفاوت هایی را در این دو نرم افزار مشاهده نمود. به منظور انتخاب نرم افزار تحلیلی مناسب پیشنهاد می گردد اگر هدف استفاده از نرم افزار در محلی خاص میباشد ، ابتدا دانشپذیر به بررسی شرکت هدف پرداخته تا بتواند با توجه به بازار کار مورد نظر ، نرم افزار را انتخاب نماید. در مورد استفاده از نرم افزار در فرایند های تحقیقاتی یا دانشگاهی ، بهترین روش بررسی مقالات علمی سالهای اخیر در سایت های علمی همانند Sciencedirect.com و ... می باشد. با این روش می توان هدف گیری کلی را در مورد یک موضوع خاص و انتخاب نرم افزار مربوط بدست آورد.

آیا تسلط به نرم افزارهای شاخه CAM برای مهندسان شاخه جامدات لازم است؟

با توجه به بازار کار گسترده در زمینه ساخت و تولید در کشور ، اکثر دانش آموختگان شاخه جامدات بطور مستقیم یا غیر مستقیم با بخش ساخت و تولید درگیر میباشند. از این رو تسلط به نرم افزارهای شاخه های CAM مثل Power Millیا ماشین کاری CATIA به مهندسان جامدات توصیه می شود.

از میان نرم افزار های Fluent و Ansys CFX کدام برای رشته سیالات مناسب تر است؟

هر دوی این نرم افزارها قابلیت انجام تحلیل های سیالاتی را دارا می باشند . به منظور انتخاب نرم افزار توصیه می شود اگر قرار است نرم افزار در محیط تحقیقاتی و علمی استفاده شود ، ابتدا در سایتهای علمی معتبر مثل Sciencedirect.com ... به بررسی موضوع مورد نظر و فعالیت های انجام شده در سالهای اخیر پرداخت تا بتوان نرم افزار قالب در این موضوع را دریافت. برای استفاده از نرم افزار در بازار هدف مشخص، بهتر است ابتدا نرم افزار مورد استفاده در شرکت هدف را بررسی نمود سپس به انتخاب نرم افزار و آموزش آن پرداخت.

آیا برنامه نویسی برای دانشجویان مکانیک مورد نیاز است؟

برنامه نویسی یکی از امتیازات هر مهندس در هر زمینه مخصوصاٌ مهندسان مکانیک می باشد. بسیاری از فرایند های تکراری با پارامترهای متغییر یا فراین های تحلیلی را می توان بدون نیاز به CFD یا CAE با برنامه نویسی انجام داد. بنابراین تسلط به یک زیان برنامه نویسی برای همه ی مهندسان مکانیک ضروری می باشد.

چه زبان برنامه نویسی برای دانشجویان مکانیک مناسب تر است؟

زبان های برنامه نویسی متفاوتی همانند C++ ، Delphi ، Maple و Matlab و ... قابلیت کاربرد در مکانیک را برای حل مسائل مختلف دارند. از این میان نر افزار Matlab محبوبیت بیشتری در بین مهندسان مکانیک دارد. زیرا عملیات پیچیده ریاضی همانند عملیات ماتریس مثل دترمینان و ... معادلات دیفرانسیلی ، انتگرال ، ... بصورت توابع از پیش تعریف شده در نرم افزار موجود است. ثانیاٌ خروجی ها و نمودار های گرافیکی را به راحتی می توان از نرم افزار استخراج نمود . در نهایت نرم افزارمکانیک دارای Simulink های متنوعی بوده که یکی ازآنها Sim mechanic می باشد که بسیاری از توابع و تجهیزات مکانیکی از پیش در آن تعریف شده است. بطور مثال شبیه سازی یک سیستم هیدرونیک یا ازتعاشی را به سادگی می توان در آن انجام داد.

برای دانشجویانی که مشغول به تحصیل می باشند از چه ترمی می توانند فراگیری نرم افزار را آغاز نمایند؟

نرم افزار های طراحی مثل CATIA و SolidWorks بعد از گذراندن دوره نقشه کشی قابلیت فراگیری را دارند. برای دوره های تحلیلی (CAE) مثل ANSYS Workbench و ABAQUS معمولا گذراندن دروس طراحی اجزاء و مقاومت مصالح کفایت می نماید. برای دوره های تحلیلی (CFD) معمولا آگاهی از مطالب ترمو دینامیک و سیالات برای درک مسائل ارائه شده در دوره کافی می باشد.

دوره های نقشه خوانی و تلرانس گذاری هندسی وابعادی (GD & T) چه کاربردی دارند؟

تمام تلاش های طراحی در اکثر موارد به تولید نقشه دو بعدی برای ساخت منپجر می شود. یکی از پارامتر های تاثیر گذار در هزینه ساخت ، در نظر گرفتن دقت ساخت می باشد . در هر قطعه مطمئنا بخشهای مختلف دارای دقت های هندسی و ابعادی مختلف می باشند و به کمک GT&T می توان با مفهوم تلرانس ها و نحوه ی اعمال آنها آشنا شد. همچنین برای درک بهتر یک نقشه و توانایی مدل سازی از روی نقشه دو بعدی باید بتوان تمام علائم موجود در نقشه را درک نمود که این موارد به کمک دوره نقشه خوانی میسر می گردد.


دپارتمان فنی و مهندسی - گروه مواد و متالورژی

دپارتمان فنی و مهندسی - گروه تاسیسات

دپارتمان فنی و مهندسی - گروه عمران

دپارتمان فنی و مهندسی - گروه معماری
نرم افزار 3dmax در چه زمینه هایی کاربرد دارد؟

3dmax یکی از قوی ترین نرم افزارها در زمینه ی گرافیک سه بعدی و انیمیشن می‏باشد که از آن می‏توان در زمینه های مدلینگ، طراحی داخلی و خارجی، طراحی صنعتی، ساخت کاراکتر، متحرک سازی و تیزر های تبلیغاتی استفاده کرد.

کاربردهایی از مدلسازی نرم افزار 3dmax

مدلسازي براي معماری یا Architect در صنعت ساختمان و راه سازي براي اينكه يك ديد كلي نسبت به پايان پروژه ها ارائه كنند معمولاً يك طرح سه بعدي ارائه مي دهند كه بايد توسط يك مدلساز در نرم افزار به صورت سه بعدي اجرا شود و به علت ارتباطي كه اين نرم افزار با نرم افزار AutoCAD دارد معمولاً در صنعت Architect از آن استفاده فراواني مي شود. مدلسازي براي Animation مراحل توليد انيميشن بسيار شبيه به توليد يك فيلم زنده است، در فيلم زنده ابتدا با توجه به موضوع فيلم صحنه ساخته مي شود و سپس مراحل ديگر دنبال مي گردند، در انيميشن نيز ابتدا مي بايست صحنه را آماده کرد و صحنه و اشیا درون آنرا مدلسازي کرد. سپس بقيه مراحل توليد مي شوند كه روند توليد را در پايان جزوه مي توانيد مطالعه نمائيد. به اين نكته دقت داشته باشيد كه در انيميشن سازي نیازی به دقت زیاد در اندازه ها نیست و خيلي با اندازه هاي واقعي سروكار ندارند. و در برخي موارد با توجه به نوع سناريو به خيلي از جزئيات هم نمي پردازند چون در ديد دوربين ديده نمي شوند. مدلسازي براي صنعت در اين روش مدلها مي بايست به طور دقيق محاسبه شده و مدلسازي گردند مانند ساخت يك چرخ دنده و یا عملكرد يك دستگاه صنعتي را نمایش دهد. که البته کاربرد کمی دارد. مدلسازي برايGame با توجه به پيشرفت بازيهاي كامپيوتري امروزه بازيها را مي توان يكي از شاخه هاي اصلي Animation قرار داد، با اين تفاوت كه Game سازي با توجه به عكس العمل بازيكن ساخته مي شود و نكته مهم در اين روش مدلسازي استفاده از مدلهاي كم حجم بوده، چون مي بايست Game ها را بتوان بر روي انواع PC ها به راحتي اجرا نمود.

پیش نیاز برنامه V-RAY چه مباحثی است؟

یکی از محبوب‌ترین پلاگین‌های رندر در برنامه‌های مدل‌سازی سه بعدی می‌باشد. این پلاگین ضمن افزایش چشمگیر کارایی در رندر کردن تصاویر واقع‌نما سرعت کار رو هم بالا می‌بره. در حال حاضر این پلاگین برای برنامه‌های 3dmax و , maya, Rhinoceros 3D‏, Sketch up,‏ موجوده که نحوه کار با آنها تقریبا مثل هم هست. این پلاگین توسط شرکت اروپاییChaosgroupساخته شده. خروجی هایی که از نرم افزار MAX گرفته میشوند به طور پیش فرض از کیفیت متوسطی برخوردارند . اما با نصب پلاگینVRAY خروجی های رندر گاهی به حدی واقع گرایانه است که به سختی میتوان میان عکس واقعی و رندرهای این پلاگین تفکیک قائل شد. علاوه بر موتور رندر V-RAY ،امکانات دیگری همچون نورها ، objectها و متریال های مختص به V-RAY نیز به همراه این پلاگین نصب میشوند که هر کدام دارای ویژگی های مختص خود است. پیش نیاز دوره: دوره 3DMAX (مباحث مدل سازی ، نورپردازی و متریال) اگر دانش پذیر به مباحث بالا تسلط نداشت میبایست در دوره مکس 100 ساعته مجتمع فنی شرکت کرده و در صورت مورد عجله ای میتواند پس از هماهنگی با مسئول آموزش بصورت خصوصی کلاس بگیرد (زمان لازم بین 20 تا 25 ساعت) برای دانشجویانی که مکس را خارج از مجتمع فنی گذرانیده اند مسئول ثبت نام فرم های مشاوره را در اختیار دانش پذیر قرار میدهند و در صورت تایید در این کلاس ثبت نام کنند .

پیش نیاز دوره Revit

AUTOCADمقدماتی ،آشنایی با ترسیم فنی ، مفاهیم معماری و نقشه های اجرایی فاز یک و دو. اگر دانش پذیر به مباحث بالا تسلط نداشت میبایست در دوره اتوکد 60 ساعته مقدماتی شرکت کرده و در صورت مورد عجله ای میتواند بصورت خصوصی کلاس بگیرد که باید با مسئول آموزش هماهنگی کند . (زمان لازم بین 15 تا 20 ساعت) برای دانشجویانی که اتوکد را خارج از مجموعه ما گذرانیده اند حتما مسئول ثبت نام فرم های مشاوره را در اختیار دانش پذیر قرار میدهند و پس از تایید ثبت نام کنند و کسانیکه به اتوکد دوبعدی مقدماتی مسلط نیستند جدا از ثبت نام خودداری کرده و پس از گذراندن پیش نیازها ثبت نام نمایند

دپارتمان فنی و مهندسی - گروه گرافیک

دپارتمان فنی و مهندسی - گروه صنایع
معرفی نرم افزارها

Rockwell Arena

برای شبیه سازی نرم افزار های زیادی وجود دارد یکی از بهترین برنامه ها در زمینه شبیه سازی برنامه Arenaمی‌باشد. نرم افزار ارنا از پر کاربردترین نرم‌افزارهای ارائه شده در زمینه شبیه سازی است که به دلیل ویژگی‌های خاص و منحصر به فردش مقبولیت زیادی را بین کاربران کسب کرده است. عملیات و توابع نرم‌افزار ارنا استاندارد هستند و می‌تواند با نرم‌افزارهای دیگر تبادل اطلاعات داشته باشد. برنامه Arenaمحصول شرکت Rockwell Automationمی‌باشد. ویرایش‌های جدید Arenaدارای امکان نمایش 3بعدی هستند.

ED - Enterprise Dynamics

استفاده از این نرم ‏افزار به شما این امکان را می‏ دهد تا سیستم مورد نظر خود را با دقت و سرعت غیر قابل تصوری مدل‏سازی، شبیه ‏سازی و متحرک‏سازی کنید. بر خلاف نرم‏ افزارRockwell Arena که فرایند گرا است، شما می‏توانید از خصوصیات شئ‏ گرایی در مدل‏سازی خود حداکثر بهره‏ برداری را انجام دهید.

MSP - Microsoft Project

یکی از محبوب ترین نرم افزارهای مدیریت پروژه نرم افزار MSPمی باشد. MSP - Microsoft Projectو نرم افزاری است که توسط شرکت Microsoft جهت انجامبرنامه ریزی وکنترل پروژه طراحی و ارائه شده است. این نرم افزار به مدیران و کارشناسان پروژه کمک می کند تا بتوانند برای یک پروژه برنامه زمانبندی تهیه نمایند، همچنین این نرم افزار آنها را در تخصیص و تسطیح منابع و بودجه بندی به آنها کمک می کند. سپس با این نرم افزار می توان پیشرفت زمانی و فیزیکی واقعی فعالیت ها را وارد نمود تا بتوان آنها را با برنامه هدف مقایسه نموده و پی به انحرافات بوجود آمده در پروژه برد.

Oracle PRIMAVERA P6

Oracle Primavera Project Management یکی دیگر از نرم افزارهای کنترل و مدیریت پروژه می باشد که در چند سال اخیر استفاده از آن رواج پیدا کرده است. این نرم افزار که به اختصارP6نامیده می‌شود با امکان استفاده برای چندین کاربر و پروژه‌های چندگانه (Multi Project)اطلاعات مختلف مربوط به زمان، ‌هزینه ومنابع پروژه‌ها را در سطوح مختلف سازمان و امکان تحلیل و بررسی آنها را در اختیار کاربران قرار می‌دهد. این نرم افزار مناسب سازمانهایی است که با مدیریت پروژه‌های مختلف و امکان تعریف کاربران متعدد (با دسترسی‌های تعریف‌شده) در یک بخش یا کل سازمان سر وکار دارند.

Primavera Risk Analysis

یکی از قدرتمندترین نرم افزارهای مدیریت ریسک که تاکنون به مدیران و برنامه ریزان پروژه معرفی شده است، در مدیریت پروژه، ریسک مشخصه ای است که در نتیجه تغییر رخ می دهد. این اتفاق می تواند بر روی پروژه اثر منفی یا مثبت داشته باشد. دراغلب موارد، ریسک به خسارت مرتبط می شود. میزان خسارت ناشی از ریسک را می توان با نرم افزار Risk Analysisتخمین زد.. این نرم افزار علاوه براینکه در زمینه مدیریت ریسک بسیار قوی ظاهر شده است، در زمینه برنامه ریزی پروژه برنامه ریزی زمان، هزینه و منابع نیز نرم افزار بسیار قوی و منعطف می باشد. سادگی در نحوه استفاده از این نرم افزار یکی دیگر از نقاط قوت این نرمافزار می باشد. گزارشات تولید شده در Risk Analysis از تنوع بالایی برخوردار است. این نرم افزار سازگاری بسیار خوبی با نرم افزارهای MSPوProject Management Primavera دارد.

COMFAR

COMFARيكي از قوي ترين نرم افزارهاي ارزيابي اقتصادي پروژه ها مي باشد. این نرم افزار به منظور ارزیابی طرح های اقتصادی بوجود آمده است. کاربرد این نرم افزار موجب ایجاد زبان مشترک در مورد اصول و مبانی ارزیابی طرح در جهان شده است. نرم افزار کامفار مورد توافق سازمان توسعه صنعتی ملل متحد UNIDOو بانک جهانی بوده و دستاوردهای آن برای هر دو سازمان مورد قبول است .مبنای نرم افزار، GAAP است که رسانه حسابداران آمریکا(Generally Accepted Accounting Principles)می باشد.

سوالات رایج جهت شروع به کار در کنترل پروژه باید از کجا شروع کنیم؟

جهت آغاز به کار کنترل پروژه و ورود به این محیط باید در ابتدا دانش ابتدایی از مدیریت پروژه و همچنین برنامه ریزی پروژه وجود داشته باشد و شخص با مفاهیم آشنا شده باشد. دانش آموختگان مهندسی صنایع و بعضا مدیریت صنعتی در واحدهای درسی دانشگاهی با این مطلب آشنا بوده و معمولا از این حیث مشکلی ندارند ولی به افرادی که هیچ آشنایی با مباحث اولیه مدیریت و برنامه ریزی پروژه ندارند پیشنهاد می گردد از کتب و جزوات آموزشی و یا کلاسهایی که در این حوزه وجود دارد استفاده کنند. پس از این مرحله پیشنهاد می گردد با نرم افزار MSP شروع کرده و سپس P6 را آموخته گردد. افرادی که آشنایی بیشتری با مباحث مدیریت پروژه دارند می توانند از ابتدا نرم افزار P6 را بیاموزند. به طور موازی و یا پس از آموختن نرم افزار باید دانش مدیریت پروژه در فرد ارتقاء یابد شامل اشنایی با استانداردها و الحاقیه های حوزه کاربرد دانش مدیریت پروژه.

بازار کار در حوزه کنترل پروژه به چه صورتی است؟

در حال حاضر توجه به حوزه مدیریت پروژه در کشور هر روز در حال افزایش می باشد و صنایع و شرکت های صنعتی و پروژه محور به دنبال ارتقای دانش سازمان در این حوزه می باشند. از این حیث سازمان ها به دنبال افراد متخصص در این حوزه ها می باشند. در حال حاضر مدیریت پروژه در صنایع مختلف نفت و گاز و پتروشیمی، ساختمانی، انرژی، راهسازی، صنایع دفاعی و بسیاری از صنایع دیگر در کشور دارای کاربرد می باشند و افراد متخصص در مدیریت پروژه در این حوزه ها مشغول به کار می شوند. از نظر رشته تحصیلی مدیریت پروژه به ترتیب اولویت بیشتر در میان دانش آموختگان رشته های صنایع،MBA، عمران و مدیریت صنعتی ، دارای محبوبیت بوده و در بازار کار اکثرا این افراد وارد این حوزه کاری می گردند. از نظر پوزیشن کاری به این دلیل که افراد درگیر در این حوزه با مدیریت سازمان درگیر می باشند، دارای موقعیت مناسبی بوده و درآمد آن ها نیز از نظر اکثر افراد شاغل مناسب می باشد. توجه اینکه به دلیل خاصیت پویایی این شغل پیشنهاد می گردد افرادی که علاقمند که کار در محیطی پویا و غیر روتین می باشند در این حوزه وارد گردند. قابل ذکر است استرس کاری افراد شاغل در حوزه مدیریت پروژه بسیار بالا می باشد.

جهت ارتقای توانمندی های تخصصی در حوزه دانش مدیریت پروژه باید از کجا شروع کنیم؟

به افرادی که در این حوزه مشغول به کار می باشند و با مباحث مدیریت پروژه آشنایی دارند و همچنین نرم افزارهای کنترل پروژه را آموخته اند، پیشنهاد می گردد دانش خود را در حوزه مدیریت پروژه افزایش دهند. این مهم می تواند از طریق مطالعه کتب تخصصی که تعداد آن ها بسیار زیاد می باشد و یا شرکت در کلاس های آموزشی حاصل گردد. کتبی که توسط PMI انتشار یافته اند شامل استانداردها و الحاقیه های حوزه کاربرد در این بین بسیار حائز اهمیت می باشند. استانداردهای PMBOK، و PRINCE2 از موارد بسیار مهم می باشند. مورد دیگر جهت ارتقای توانمندی های مدیریت پروژه عضویت در انجمن و گروه های مدیریت پروژه می باشد.


دپارتمان فنی و مهندسی - گروه محیط زیست و کشاورزی

دپارتمان فنی و مهندسی - گروه RS ، GIS و نقشه برداری

تعریف ‌نرم‌افزارArcGIS

نرم افزاری بسیار آسان که به کاربران این امکان را میدهد که به سادگی اطلاعات مکانی (داده‌های مختصات دار) و داده‌های توصیفی(جداول مرتبط داده مکانی) را برای ایجاد نقشه‌ها، جداول و نمودارها به کارگیرند و به عبارت دیگر ArcGIS نرم افزاری است که اجازه ساخت یک سیستم کامل اطلاعات مکانی را فراهم می‌کند. نرم افزاری برای جمع آوری، ذخیره، تجزیه و تحلیل، به روزرسانی داده، سوال کردن و خروجی گرفتن و پردازش داده ها بصورت زمین مرجع می‌باشد.

كاربرد‌های كلي نرم افزارGIS در زمينه گرايش مختلف مخاطب

تهیه نقشه تهیه پایگاه اطلاعاتی قابليت جمع آوري، ذخيره، بازيابي و تجزيه و تحليل اطلاعات با حجم زياد (مديريت داده ها ) قابليت استفاده براي مكا نيابي پروژه هاي مختلف توانايي انجام طيف وسيعي از توابع تحليلی داشتن دقت، كارآيي، سرعت عمل زياد وسهولت در بهنگام سازي داده ها ( برای هر گرایش، این نرم افزار جداگانه توانایی‌های خاصی را دارد )

آيا اين نرم افزار امكان ايجاد نقشه‌هاي با موضوعات تخصصي در گرايش‌هاي متفاوت را دارد ؟

بله این نرم افزار قابلیت تهیه نقشه های موضوعی برای رشته های مختلف را با گرایش های متفاوت دارد.

برتري اين نرم افزار نسبت به محيط كد در چيست؟

با توجه به این نکته که نرم افزار کد دارای قابلیت ویرایشی بسیار قوی تری نسبت به نرم افزار GIS است ولی قابلیت ها و مزایایی GIS نسبت به کد دارد که میتوان، لایه های اطلاعاتی و جدول مرتبط با داده مکانی برای هرلایه بصورت جداگانه ، نمادگذاری های پیشرفته(Symbol)، داده های متنی(Text) و کار بر روی آنها بصورت خاص ایجاد عوارض در لایه های متفاوت.... را نام برد

آیا در دوره مقدماتی تلفیق و مکان یابی را هم یاد میگیریم؟

خیر در دوره پیشرفته مکان یابی بطور کامل آموزش داده می شود.

بطورکلی چه مطالبی در دروه مقدماتی GIS تدریس می شود ؟

تئوری در مورد کاربرد، مزایا، قابلیت های نرم افزار

روش نصب و مشکلات آن

مختصات دار کردن تصویر

محیط آرک کاتالوگ

مباحث سیستم تصویری

رقومی سازی به طورکامل و ویرایش عوارض

مباحث کامل جدول اطلاعاتی

Symbol و Lable هر لایه اطلاعاتی

مبحث Selectionها

تنظیمات Layout و خروجی‌ها

( تمام آیتم‌ های فوق بطور خیلی کلی برای آشنایی ارائه شده‌اند در هر مبحث اطلاعات جزئی تری قرار می ‌گیرد که قابل ارائه در دوره‌های آموزشی می ‌باشد. )

بطورکلی چه مطالبی در دروه پیشرفته GIS تدریس می شود ؟

مکان یابی ( پیدا کردن یک مکان مناسب برای ساخت مدرسه، سد، دفن زباله، توسعه شهری و …)

نحوه نمایش داده ها بصورت سه بعدی

ساخت انواع انیمیشن

خطا گیری نقشه ها

کار با فرمت پیشرفته Geodatabase برای ارتباطات و دسترسی ها ی خاص بر روی لایه های اطلاعاتی

(تمام آیتم های فوق بطور خیلی ‌کلی برای آشنایی ارائه شده‌ اند در هر مبحث اطلاعات جزئی تری قرار می‌ گیرد که قابل ارائه در دوره‌ های آموزشی می‌ باشد.)

کاربردهای GIS کاربرد GIS در شهرداری :

GIS يا سامانه ‌هاي اطلاعات مكاني مخفف Geographic Information system يا GeoSpatial Information System مي ‌باشد. به زبان ساده می‌توان گفت GIS مدل‌سازي زمين و عوارض آن در كامپيوتر، پيوند داده‌ هاي مكاني عوارض زمين با داده‌هاي توصيفي آنها و تبديل داده‌ها به اطلاعات كاربردي جهت استفاده در برنامه‌ريزي‌هاي مديريتي می‌باشد(اطلاعات در اثر تجزيه و تحليل داده حاصل می‌شود).

در GIS عمدتاً دو هدف اصلي دنبال می‌شود:

- ايجاد يك مدل مجازي از دنياي واقعي جهت انجام آناليزهاي پيچيده بر روي آن و بررسي تاثيرات احتمالي تصميمات مديريتي بر دنياي واقعي(سيستم تصميم‌گيري)

- مديريت داده‌هاي مكاني از طريق سيستم‌هاي مكانيزه در راستاي تحقق دولت الكترونيكي از منظر داده‌هاي مكاني

داده‌هاي مكاني شامل نقشه‌هاي املاك، معابر، تابلوها (ترافيكي، راهنمايي و ...)، منهول(فاضلاب، گاز، مخابرات و ...)، كيوسكها، مبلمان شهري و .... اطلاعات كاربردي شامل نقشه‌هاي طرح تفصيلي، شبكه معابر، مكان‌گزيني محلهاي مناسب ايجاد خدمات عمومی‌شهري (پاركينگ، پمپ بنزين، ايستگاههاي اتوبوس، تعيين مسيرهاي مناسب تاكسيراني) و ....

اولين مرحله ايجاد يك GIS موفق، تهيه داده‌هاي مكاني و بهنگام نگه‌داشتن آنها مي‌باشد. اكثر ارگانهاي ايران همچنان در اين مرحله متوقف مانده و به كندي و بدون چشم انداز قابل اجرا در حال حركت مي‌باشند. مرحله بعدي تبديل اين داده‌ها به اطلاعات كاربردي مي‌باشد و از همه مهمتر تحليل داده‌هاي مكاني در كنار داده‌هاي توصيفي.

شهرداري به دليل ماهيت كسب و كار خود شديداً به اطلاعات مكاني وابسته است. از نظر داده مكاني سطح شهر به مانند پازلي است مركب از املاك و معابر. در كشورهاي توسعه يافته ابتدا قطعات پازل را مي‌سازند، سپس اقدام به چيدن آنها مي‌كنند. در كشورهاي جهان سوم، از ابتدا قطعات موجود را مي‌چينند، و ليكن اين قطعات پويا بوده و مرتب تغيير شكل مي‌دهند تا به مرور پازل اصلي شكل می‌گيرد (طرح تفصيلي شهر)، لذا تا زمانيكه داده و به روزرساني آن در دستور كار باشد، شكل‌گيري GIS دور از انتظار است و نمي‌توان مرحله بعدي GIS كه تبديل داده به اطلاعات كاربردي مي‌باشد را به معناي واقعي شروع نمود. لذا حركت GIS در شهرداري ها با كندي پيش مي‌رود. البته در سالهاي اخير اين حركت شتاب خوبي گرفته است. در حقیقت GIS بعنوان يك تكنولوژي پشتيبان كننده و بعنوان يكي از زيرساختهاي بنيادي شهرداري شناخته شده است.

بعضی از فعالیتهایی که می‌توان با استفاده از GIS در شهرداریها انجام داد:

- تهيه نقشه‌هاي 1:2000 شهري در محیط GIS

- انتقال طرح هاي تفصيلي روي پلات نقشه هاي 1:2000 در محیط GIS

- الحاق كدهاي نوسازي به نقشه‌ها

- استخراج بلوكهاي گردشي براي اطلاعات معابر مورد نياز معاونت خدمات شهري (معاونت خدمات شهری شهرداری جهت نظارت و واگذاری قراردادهای خدمات شهری به پيمانکاران نيازمند آمار مرتبط با مساحت، عرض و طول معابر به تفکيک کل شهر، منطقه و هر معبر می‌باشد.).

- تهيه پوسته و محور معابر با هدف رفع نيازهای خدمات شهری، شناسايي و کدگذاری معابر بی نام در نقشه‌ها، استخراج و بروزرسانی بلوکهای گردشی، طبقه‌بندی نقشه راههای شهری، شناسائي نوع پوشش معابر (خاکی و آسفالت)

- تهيه سيستم GIS املاك و مستغلات شهرداري جهت استفاده در مديريت آزادسازي

- سازمان آتش نشاني

- سيستم GIS كميسيون تقويم املاك

- سيستم AVL اتوبوسراني : نمايشOnline و Offline ناوگان فعال در خطوط شركت واحد اتوبوسراني و خودروهای گشت بازرسي در مركز مديريت اين سيستم. سيستم نمايشگر ايستگاه اتوبوس جهت اطلاع‌رساني به مسافريني كه داخل ايستگاه اتوبوس هستند. مشخص مي شود نزديكترين اتوبوسها به ايستگاه، با چه تعداد مسافر و در چند ايستگاه قبل مي‌باشد. اطلاع‌رساني به كاربران و همچنين سيستم موجود در مركز كنترل ترافيك شهرداري

- ايجاد پايگاه اطلاعات مكاني پايه شهرداري (GeoDB)

کاریرد GIS در کشاورزی :

سيستم هاي اطلاعات جغرافيايي (Geographic information systems) پايگاههاي اطلاعاتي رايانه اي تخصصي و ويژه اي هستند كه حاوي مختصات جغرافيايي و شناسنامه مكاني اطلاعات مربوطه بوده كه جهت دريافت، ذخيره سازي و ساخت و پرداخت اطلاعات و ارائه نتايج آنها به صورتهاي متفاوت مانند نقشه، گراف و روند نما طراحي شده است

تعاريف بسيار زيادي از GIS ارائه گرديده است كه ساده ترين وجامع ترين تعريف عبارت است از (سيستم هايي رايانه اي كه قادر به نگهداري و پردازش اطلاعات سطح زمين (اطلاعات نقشه) مي باشند).

دو نوع سيستم اطلاعات جغرافيايي وجود دارد:

1- دستي

2- اتوماتيك.

سيستم GIS دستي در گذشته نيز مورد استفاده قرار مي گرفته است. در اين روش با قرار دادن دو يا حداكثر سه نقشه موضوعي به عنوان مثال نقشه ناهمواريها، نقشه انواع خاك و نقشه پوشش گياهي بر روي يكديگر و با استفاده از ميز روشن اثرات متفاوت اين سه عامل را با همديگر بررسي و در نتيجه فرسايش خاك محاسبه مي شده است. كه اين سيستم معايبي را به همراه داشت. ولي با استفاده از سيستم GIS اتوماتيك بسياري از مشكلات GIS دستي از بين رفته و محدوديتي در تركيب و تلفيق لايه هاي متفاوت به استثناي حافظه رايانه نمي توان قائل شد

GIS از سه جزء بوجود آمده است :

1- سخت افزارها

2- نرم افزارها

3- اطلاعات.

كاربرد GIS در زراعتهايي مانند (Site-specific farming  (SSF است.

واژه SSF كه امروزه به طور فزآينده اي مورد بحث مجامع علمي و مورد توجه سرشناس ترين پژوهشگران و دانشمندان علوم و مهندسي كشاورزي و همچنين كشاورزان پيشرو در كشورهاي پيشرفته جهان قرار گرفته است، مديريتي جديد از تخصيص نهاده ها در توليد محصولات زراعي مي باشد كه با به كارگيري سيستم هاي ناوبري ماهواره اي، سخت افزارها، نرم افزارهاي رايانه اي، مديريت نهاده هاي توليد بر اساس ويژگي ها، نيازها و پتانسيل مكاني نقاط مختلف مزرعه با هدف كاهش ضايعات، افزايش درآمد و حفظ محيط زيست اجرا مي گردد

ابداع و توسعه فن آوري و ابزار تشخيص، سنجش و پردازش تغييرات مكاني ويژگي هاي كمي و كيفي خاك و محصول به كمك سيستم هاي ماهواره اي ناوبري جهاني Global (Navigation Satellite Systems (GNSS نظير سيستم آمريكايي مكان يابي جهاني (Global Positioning System (GPS ، سيستم روسي ماهواره اي ناوبري جهاني (GLONASS)، ماهواره فرانسوي Spot و يا ماهواره آمريكايي Landsat مجموعه اي توانمند از ابزار و روشهاي مديريت جديدي به نام SSF را فراهم نموده است كه به كشاورز اجازه مي دهد تا تغييرات درون مزرعه اي را سنجش و تحليل نموده و تخصيص نهاده ها را متناسب با استعداد و نياز مختلف مزرعه بهينه سازد. GPS,GIS و Remote sensing تكنولوژيهايي هستند كه به سرعت در حال پيشرفت هستند و هر چه پيشرفت آنها زيادتر شود هزينه ها را در كشاورزي كمتر مي كنند كه باعث مي شود هم از لحاظ اقتصادي و هم از لحاظ زيست محيطي براي كشاورز مفيد باشد

کاربرد GIS در بانکداری :

کاربرد GIS در بانکداری : موفقیت بانک‌ها در بازار رقابتی امروزی بستگی به رویکرد مدیریت داده‌ها و مدیریت ارتباط با مشتری دارد. بانک‌ها، دنیای اطلاعات مربوط به مشتریان را مدیریت می‌کنند. لذا بانک‌ها می‌توانند با اضافه کردن یک مولفه به نام« مکان» به پایگاه داده خود، مزایای بی‌شماری را در بسیاری از زمینه‌ها کسب کنند و برنامه‌ریزی در ترکیب با مدلسازی جغرافیایی مزایای ملموسی را برای بانک‌ها در پی خواهد داشت. چگونه GIS می‌تواند به نفع بانک‌ها باشد؟ GIS با فراهم آوردن پشتیبانی در تصمیم گیری و برنامه‌ریزی استراتژیک در زمینه‌های مختلف به بانک‌ها کمک می‌کند:

1. تحلیل بازار

2. تحلیل مشتریان

3. تحلیل رقبا

4. بازاریابی متمرکز

5. برنامه‌ریزی توسعه کسب و کار

6. مکان یابی شعب/ خودپردازهای جدید

7. نظارت بر عملکرد شعب

8. پشتیبانی تصمیم‌گیری برای برنامه‌ریزی استراتژیک

9. مدیریت دارایی‌های بانک

10. خدمات بانکداری خرد

11. نظارت مستمر بر وضعیت پول نقد دستگاه خودپرداز

12. مدیریت ناوگان پول‌رسانی

وب جی آی اس WebGIS :

با پیشرفت شگرف علوم گوناگون و اتصال این علوم به جوامع بشری با پیچیدگی و حجم بالایی از اطلاعات مواجه هستیم که GISیکی از راه حل های آسان سازی این پیچیدگی ها می باشد . یکپارچه سازی این داده ها و در دسترس قرار دادن آن ها برای اقشار مختلف جامعه نیازمند تکنولوژی جدیدی است با نام WebGIS.است این تکنولوژی به ما اجازه دسترسی به منابع عظیمی از داده های مکانی و توصیفی را در کمترین زمان با کمترین هزینه و در هر مکانی برآورده می سازد . قصد داریم روش جامعی برای پیاده سازی این پروژه ارایه شود که قابل گسترش برای هر منطقه - شهر - استان - کشور و مناطق وسیع تری باشد .با تعویض تکنولوژی جی آی اس از کلاینت به سرور می توان از تمام امکاناتی که وب در اختیار ما قرار می دهد در راستای گسترش و رفع معایب جی آی اس محلی استفاده نماییم

الف – یکپارچه سازی اطلاعات تمام مراکز و جمع آوری آن در یک پایگاه اطلاعاتی مرجع

ب – امکان ایجاد حق دسترسی های مختلف بر روی پایگاه اطلاعاتی مرجع نسبت به نیاز مراکز و اشخاص

ج – امکان مدیریت - بروز رسانی و ایجاد تغییرات در پایگاه اطلاعاتی مرجع به صورت سریع و آسان و قابل انعکاس برای تمام استفاده کنندگان

د – در دسترس بودن اطلاعات از هر جای دلخواه با توجه به وسایلی که قابلیت در یافت اطلاعات از طریق وب را داشته باشند از قبیل : کامپیوترهای شخصی – لپ تاپ - پی دی آ – موبایل و ...

نقش و کاربرد موبایل GIS در صنعت خودرو سازی :

تکنولوژی جدید موبایل GIS دارای بیشترین سرعت رشد در GIS می‌باشد. مزایای بهره‌مندی از GIS امروزه در تمامی سازمانها و مؤسسات مختلف بویژه در صنعت خودرو شناخته شده‌است. یکی از کاربردهای موبایل GIS ، سیستم ناوبری (Navigation) با برخورداری از قابلیت‌های وسیع است. این قابلیت‌ها از ساده‌ترین آن که قابلیت مرور نقشه توسط استفاده‌کننده سیستم ناوبری بمنظور دیدن مکان واقعی قرارگیری در نقشه می‌باشد آغاز شده و تا سیستم مسیریابی هوشمند توسعه می‌یابد. در سیستم مسیریابی هوشمند موبایل GIS استفاده کننده را برای یافتن بهترین و سریعترین مسیر بمنظور دستیابی به مقصد مورد نظر راهنمایی می‌نماید. مسیریابی با بهره‌گیری از GIS بر مبنای داده‌های مکان محور در حال هرچه عمومی‌تر شدن در صنعت خودرو است. در سیستم مسیریابی، موبایل GIS مسیر بهینه را برای سرویس‌دهی‌های متعدد طراحی کرده و کوتاهترین مسیر را بصورت دینامیک در هر لحظه معرفی می‌نماید. سیستمهای مسیریابی برای مقاصد مختلفی چون پیدا کردن نزدیکترین مکان، یافتن کوتاهترین مسیر، معین نمودن سریعترین مسیر و طراحی سفر بهینه با مشخص کردن مسیر به مقاصد مختلف بکار می‌رود

دپارتمان فنی و مهندسی - گروه ریاضی و آمار

برای یادگیری زبان های برنامه نویسی از کجا باید شروع کرد؟

پایه و اساس هر زبان برنامه نویسی الگوریتم و فلوچارت است. الگوریتم مراحلی است که باید با نظم و ترتیب مشخص اجرا شود تا یک مسئله حل شود. فلوچارت نمودار جریانی الگوریتم است. برای یادگیری الگوریتم و فلوچارت می توانید در دوره مربوطه شرکت کنید و یا کتاب های مربوطه را مطالعه کنید.

در دوره ( C++(core چه مطالبی آموزش داده می شود؟

در این دوره اصول برنامه نویسی به زبان ++C آموزش داده می شود. رئوس مطالبی که تدریس می شود شامل انواع داده ها، اپراتورها، شرط ها، حلقه های تکرار، توابع، ماتریس های یک بعدی و دو بعدی، رشته ها و اشاره گرها است.

در دوره ( C++(expert چه مطالبی آموزش داده می شود؟

در این دوره برنامه نویسی شی گرا(object oriented) آموزش داده می شود. شی گرائی روش خاصی از برنامه نویسی است که در آن داده ها و توابع در قالب یک شیئ جمع بندی شده و نسبت به محیط بیرون خود اصطلاحاً کپسوله می شوند. پیش نیاز گذراندن این دوره شرکت در دوره (C++(core است.

در دوره MATLAB مقدماتی چه مطالبی آموزش داده می شود؟

هدف از این دوره آموزش حل مسائل علمی و فنی با نرم افزار MATLAB است. مطالب تدریس شده در این دوره شامل مقدمات، بردارها و ماتریس ها، تحلیل داده، برنامه نویسی و تابع نویسی، توابع ریشه یابی، حل معادلات دیفرانسیل، چندجمله ای ها، درون یابی و برون یابی و برازش نمودار، جعبه ابزار سمبلیک و گرافیک دوبعدی و سه بعدی است. دانشپذیران شرکت کننده در این دوره باید با ریاضیات پایه و مهندسی آشنا باشند.

دوره های پیشرفته MATLAB شامل چه دوره هایی است؟

MATLAB به عنوان زبان محاسبات فنی امروزه بسیار گسترده شده و جعبه ابزارهای تخصصی زیادی به آن اضافه شده است. برخی از این جعبه ابزارها از جمله SIMULINK، Neural Networks، Genetic Algorithm، Fuzzy Logic و ... در قالب دوره های تخصصی آموزش داده می شود. پیش نیاز یادگیری این جعبه ابزارها شرکت در دوره مقدماتی MATLAB و یا آشنائی با این نرم افزار است.

معرفی نرم افزارها :

گروه ریاضی و آمار دپارتمان نرم افزارهای مهندسی برگزارکننده دوره‌های تخصصی در زمینه نرم افزارهای انجام محاسبات ریاضیاتی و آماری است. بی شک یادگیری و استفاده از نرم افزارهای ریاضیاتی و آماری امری کاملاً ضروری و اجتناب ناپذیر برای دانشجویان کلیه رشته ها به ویژه رشته های علوم پایه و مهندسی در همه مقاطع است. نرم افزاری های ارائه شده در این گروه در سه دسته نرم افزارهای محاسباتی، نرم افزارهای آماری و برنامه نویسی ارائه می گردد. گروه ریاضی و آمار علاوه بر برگزاری این دوره ها، آمادگی برگزاری سمینارهای تخصصی، تدوین و برگزاری دوره های جدید مرتبط یا هر گونه فعالیت مرتبط دیگر را اعلام می دارد.

زبان برنامه نويسي C :

يک زبان برنامه نويسي سيستمي است که براي نوشتن سيستم‌هاي عامل، کامپايلرها و ديگر ابزارهاي سيستمي نوشته شده است و يک زبان چند منظوره، بسيار پرکاربرد و قدرتمنداست. اين زبان عملکردي عالي دارد و اجازه دسترسي سطح پائين به سخت افزار را فراهم مي‌کند. C يک زبان برنامه‌نويسي معروف به ويژه در برنامه نويسي بازي است چرا که ويژگي شيئ گرائي ++C را ندارد. برنامه نويسان از C استفاده مي‌کنند زيرا برنامه‌هاسريع تر ساخته شده و نسبت به ++C کوچکتر هستند. ترکيب(syntax) بسياري از زبان‌هاي متني مثل JavaScript بر پايه زبان C است.

زبان برنامه نويسي ++C:

يک زبان برنامه نويسي بسيار مناسب براي پروژه‌هاي بزرگ است چرا که يک ساختار شيئ‌گرا دارد. زبان‌هاي برنامه نويسي شيئ‌گرا، جهان را به صورت اشيائي با داده‌هاي داخلي و ابزارهاي خارجي براي دسترسي به قسمت‌هاي اين داده‌ها مي‌بينند. هدف برنامه نويسي شيئ گرا تفکر در مورد يک مسئله با تقسيم آن به مجموعه‌اي از اشياء است که هر کدام خدماتي را فراهم مي‌کنند که مي‌تواند براي حل يک مسئله خاص مورد استفاده قرار گيرد. در ++C افراد مي‌توانند با تقسيم يک برنامه به قسمت‌هاي مختلف در نوشتن آن مشارکت کنند به گونه‌اي که هر قسمت مي‌تواند توسط يک گروه يا حتي يک شخص نوشته شود. ساختار شيئي گرا اجازه مي‌دهد که يک کد چندين بار مورد استفاده قرار گيرد و از اين رو زمان توسعه يک برنامه را کاهش مي‌دهد.

Matlab:

يک زبان برنامه نويسي سطح بالاست که امکانات متعدد محاسباتي ،نمايشي و برنامه نويسي را درمحيطي که استفاده ازآن براي کاربر آسان است، فراهم مي کند.در اين محيط براي مسائل و پاسخ ها ازعلائم و سمبل هاي آشناي رياضي استفاده شده است. از کاربردهاي اين زبان مي‌توان به رياضيات و محاسبات، محاسبات علمي پيشرفته، داده‌يابي، مدل کردن، شبيه سازي، نمونه سازي اوليه، آناليز کردن اطلاعات، شناسايي وتجسم بخشيدن، ترسيم نمودار هاي علمي و مهندسي و کاربردهاي پيشرفته، نظير ايجاد مبدل هاي گرافيکي به دلخواه کاربر اشاره کرد.MATLAB در يک دوره زماني طولاني با وارد کردن کاربردهاي کاربران مختلف و متنوع ، زمينه هاي کاربري خود را توسعه داده است. در محيط هاي دانشگاهي، به ابزار پايه و استانداردي براي درس هاي مقدماتي وپيشرفته در زمينه هاي رياضي، مهندسي و علوم تبديل شده است و در صنعت، به عنوان ابزارهايي براي جستجوهاي تحقيقاتي با قابليت هاي بالاي آناليز و توسعه، شناخته شده است. از خصوصيات برجسته MATLAB دارا بودن خانواده هاي وسيع از پاسخ‌هاي کاربري‌هاي خاص علمي است که با نام جعبه ابزار (Toolbox) از آن ياد مي شود. براي بسياري ازکاربران MATLAB ، جعبه ابزارها امکان يادگيري و به کاربردن تکنولوژي هاي خاص را فراهم کرده است. جعبه ابزارها،مجموعه اي از توابع MATLAB هستند که محيط MATLAB را براي کاربرد درحل کلاس‌هاي خاصي از مسائل توسعه مي دهند.

Minitab:

ضرورت بسيار با اهميت تحليل آماري در بسياري از پايان نامه هاي دانشجويي و نيز تحقيقات کاملا حرفه اي ،اقتضا وجود نرم افزار کاملي را دارد که علاوه بر امکان يادگيري بسيار سريع ، بتواند نياز غالب کاربران را ( که اکثرا در چهارچوب اثبات فرضيه ها و طراحي آزمايشات آماري ميباشد ) برآورده سازد. نرم افزار Minitab يکي از کم حجم ترين و کاملترين نرم افزار هاي رياضي جهت عمليات آماري بر روي اعداد و تحليل داده هاي خام ميباشد. توانايي هاي اوليه نرم افزار Minitab عبارتند از امکان وارد کردن داده هاي ورودي به شکلي بسيار آسان ( Data Entry ) - هماهنگي کامل با ساير نرم افزار ها از جمله Microsoft Office Excel ، تحليلهاي بسيار ساده اوليه مثل : ميانگين ، ميانه ، Standard Division ، مشاهده توزيعهاي ساده Distributed data همراه با نمودار و ….توانايي هاي پيشرفته تر مثل امکان محاسبه ضريب همبستگي بين متغيرهاي مختلف و …امکان گسترده رسم نمودارهاي Charts مختلف در انواع ستوني BAR ، دايره اي PIE و … در رنگهاي بسيار متنوع.

SPSS:

SPSS يك تجزيه كننده جامع و انعطاف پذير آماري و يك سيستم مديريت داده است. SPSS ميتواند داده‌ها را تقريباً از همه انواع فايل‌ها بگيرد و از آنها در توليد گزارش هاي جدول بندي شده، نقشه ها، نقشه پخش/توزيع و روند/توسعه، آمارهاي توصيفي و تجزيه و تحليل آماري جريان پيچيده و رفتار مركب داده ها و ..... استفاده كند. نسخه ويندوزSPSS، يك برنامه كاربردي است كه تجزيه و تحليل هاي آماري را براي همه سطوح از كاربران بيش از پيش شهودي مي‌سازد. فهرست هاي ساده و انتخاب كادرهاي گفتگو اين امکان را مي‌دهد تا تجزيه و تحليل هاي مركب و مخلوط را بدون نوشتن حتي يك خط قواعد دستوري، بوجود آورد. ويراستار داده هاي ساختاري SPSS مانند يك صفحه گسترده ي ساده و كارآمد سودمندي‌هائي جهت واردكردن داده ها و به اشتراك گذاشتن فايل هاي داده هاي شغلي ،عرضه مي كند. قصد مهم و كيفيت ارائه نقشه ها و طرح ها مي توانند به وجود آمده و ويرايش شوند. با استفاده از نظريه پرداز SPSS شما مي توانيد داده هاي خروجي را با بيشترين انعطاف پذيري ارائه نمائيد. نسخه ويندوز SPSS هم چنين قادر به خواندن پوشه هاي اطلاعاتي از يكي از انواع اشكال فايل ها شامل Excel-dBASE-Lotus-SAS and … است ..

دپارتمان فنی و مهندسی - گروه فناوری نانو

فناوری نانو چیست؟

نانومتر يك هزارم ميكرون است و اگر بخواهيم احساس فيزيكي نسبت به آن داشته باشيم مي‌توان گفت كه يك نانومتر 80000/1قطر موي انسان مي‌باشد اما اين تعريف مقياس نانو، نمي تواند مقايسه درستي باشد چرا که ضخامت موي انسان با توجه خصوصيات فردي هرانسان از چند ده ميكرومتر تا چند صدميكرومتر متغير مي‌باشد. ...

کاربرد و تجهیزات فناوري نانو چیست؟

در حقيقت کاربرد فناوري نانو از کاربرد عناصر پايه نشأت مي‌گيرد. هر کدام از اين عناصر پايه، ويژگي‌هاي خاصي دارند که استفاده از آنها در زمينه‌هاي مختلف، موجب ايجاد خواص جالبي مي‌گردد. مثلاً از جمله کاربردهاي نانوذرات مي‌توان به دارورساني هدفمند و ساده، بانداژهاي بي‌نياز از تجديد، شناسايي زود هنگام و بي‌ضرر سلول‌هاي سرطاني، و تجزيه آلاينده‌هاي محيط زيست اشاره کرد...

دپارتمان مدیریت و کسب و کار

دپارتمان کارآفرینی

دپارتمان ICT

دپارتمان علوم مالی

دپارتمان فرهنگ و هنر

دپارتمان سینمای دیجیتال

دپارتمان دانش سلامت

دپارتمان برق و الکترونیک

دپارتمان آموزش و محتوای الکترونیکی

دپارتمان بین الملل

دپارتمان هنر و معماری

دپارتمان ICT کودک و نوجوان

دپارتمان زبان های خارجه
زبان انگلیسی

چگونه ثبت نام کنم؟

در ابتدا بايد در آزمون تعيين سطح شرکت کنيد. نمره آزمون تعيين سطح به مدت 6 ماه در مجتمع آموزشی آپادانا معتبر مي باشد. مدارک مورد نياز براي ثبت نام شامل: کارت شناسايي مي باشد. آزمون تعيين سطح هر هفته روزهاي سه شنبه ساعت 10:00 و پنجشنبه ساعت 16:00 برگزار مي‌شود.

براي ثبت نام در پايين ترين سطح کلاس زبان انگليسي، نيازي به شرکت کردن در آزمون تعيين سطح مي‌باشد؟

خير.

اگر نتوانم در يکي از اين سه زمان آزمون تعيين سطح شركت كنم چه زماني را پيشنهاد مي‌دهيد؟

طبق زمان متقاضي و هماهنگي با كارشناس دپارتمان

چه كتابي تدريس مي‌شود؟

براي سطح مبتدي تا پيشرفته کتاب American English File تدریس می شود.

ساعات تشكيل كلاس‌ها چگونه است؟

جهت اطلاع از ساعات و رو زهای تشکیل کلاس به پذیرش آموزشگاه مراجعه نماید.

ميزان شهريه ي ثبت نام کلاس ها و تعداد ترم‌ها بر اساس كلاس چگونه است؟

شهريه ي کلاس ها با توجه به سطح متفاوت مي باشد. براي دريافت جدول شهريه ها مي توانيد به بخش امور ثبت نام و يا برنامه آموزشي مراجعه نماييد..

دوره جديد چه زماني شروع مي شود؟

طبق تقويم سالانه، در طول سال 9 ترم فشرده و 6 ترم عادي برگزار مي‌شود

چه مدت زماني طول مي کشد تا زبان انگليسي را بياموزيم؟

يادگيري زبان هيچ انتهايي ندارد. به طور معمول اگر مي خواهيد در مجتمع فني تهران زبان انگليسي بخوانيد بايد 16 ترم (پايان مقطع فوق متوسط) در اين کلاس ها شرکت کنيد که تقريباً همه نيازهاي زبان شما را براي ادامه تحصيل و کار کردن در کشور انگليسي زبان برطرف مي کند

هر ترم چند جلسه دارد؟

به طور معمول هر ترم شامل 21 جلسه ي 2 ساعتي مي باشد كه در جلسه پاياني آزمون كتبي يا الكترونيكي برگزار خواهد شد

آيا زبان هاي ديگر هم تدريس مي شود؟

بله، به جز زبان انگليسي کلاس هاي زبان فرانسه، آلماني، اسپانيايي، ايتاليايي، تركي استانبولي، چيني، عربي و روسي نيز برگزار مي شود.

اکثر موسسه هاي آموزشي زبان انگليسي کلاس هاي سطح بالا و پيشرفته ندارند، آيا همه کلاس هاي سطح بالا و پيشرفته در مجتمع فني تهران برگزار مي شود؟

بله، مجتمع فني تهران برگزار کننده کلاس هاي سطوح فوق متوسط، پيشرفته CAE و فوق پيشرفته CPE مي‌باشد..

 

اکثر آيا کلاس هاي مکالمه آزاد و گرامر برگزار مي شود؟

مجتمع فني تهران برگزارکننده کلاس هاي صرفاً مكالمه (مكالمه آزاد) و يا صرفاً گرامر با توجه به نياز دانشپذيران مي‌باشد

آيا کلاس هاي زبان براي کودکان داريد؟

بله

آيا بعد از پايان کلاس و ترم گواهينامه اي صادر مي شود؟

بعد از گذراندن هر مقطع (كتاب) مي توانيد گواهينامه مجتمع فني تهران را دريافت کنيد.

مربيان زبان انگليسي چه کساني هستند؟

کليه مربيان زبان مجتمع فني تهران از فارغ التحصيلان دانشگاه رشته زبان انگليسي يا دارنده ي گواهينامه بين المللي آموزش زبان انگليسي مانند CELTA يا TESOL هستند.

ظرفيت هر کلاس چند نفر است؟

ميانگين تعداد زبان آموز در کلاس‌ها 13 نفر مي باشد. اين تعداد باعث مي شود تا توجه کافي به هر زبان آموز داشته باشيم

آيا تکليف منزل هم داريم؟

البته. تقريباً هر جلسه مربي تکاليفي را تعيين مي کند که جلسه آتي در کلاس مرور و تصحيح مي شود.

آيا اين ترم ها منجر به آمادگي در آزمون TOEFL يا IELTS مي شود؟

بله. ترم هاي زبان بر اساس استاندارد چارت اروپايي (CEFR) مي باشد که راه را براي شرکت کردن در آزمون هاي بين‌المللي iBT TOEFL يا IELTS مهيا مي کند.

آيا مي توان در مجتمع فني تهران در آزمون هاي بين المللي شرکت کرد؟

مجمتع فني تهران برگزار کننده آزمون بين المللي TOEFL و GRE است. همچنين مي توانيد در آزمون هاي زبان انگليسي کمبريج مانند KET، PET، FCE ، CAE و CPE شرکت کنيد

دوره TESOL چيست؟

دوره بين‌المللي آموزش زبان انگليسي به افراد غير انگليسي زبان مي‌باشد که منجر به اعطاي ديپلم بين المللي مي‌باشد

چگونه مي توان در مجتمع فني تهران زبان انگليسي، تدريس کرد؟

براي تدريس زبان انگليسي به غير از داشتن نمره 7.5 آيلتس آکادميک يا معادل آن، بايد تجربه تدريس مفيد داشته باشيد و يا در دوره TESOL شرکت کنيد.

آيا دوره آيلتس يا تافل و ساير دوره‌هاي آمادگي آزمون‌هاي بين‌المللي در مجتمع فني تهران برگزار مي کنيد؟

بله، همه دوره‌ها برگزار مي شود. هر کدام از اين دوره ها شامل 51 ساعت آموزشي مي باشد که همه چهار مهارت زبان انگليسي را شامل مي شود. براي شرکت کردن در اين دوره ها، دانش زباني زبان آموزان بايد در سطح فوق متوسط باشد

زمان و روزهاي کلاس چگونه است؟

پس از ثبت نام نهایی زمان و روز کلاس به فراگیر اطلاع داده خواهد شد

مدت زمان هر ترم چقدر به طول مي انجامد؟

طول مدت زمان هر ترم بسته به نوع انتخاب زبان آموز مي تواند يک يا يک ماه و نيم باشد. در صورتيکه زبان آموز دوره هاي فشرده را انتخاب نمايد مي تواند در طول سال 9 ترم آموزش ببيند. و اگر دوره هاي عادي را انتخاب نمايد فقط 6 ترم در طول سال آموزش مي بيند.

زبان فرانسه

از چه مدرسينی بهره می گيريد؟

تمامی اساتید دارای گواهی تدریس و تحصیل کرده در این رشته در ایران یا در دانشگاه های فرانسه هستند.

كلاس ها چند نفره هستند؟

كلاسهاي عمومي 4 الي 8 نفر و كلاسهاي نيمه‌خصوصي خصوصي از 1 نفر الي 3 نفر برگزار مي‌شوند.

کلاس ها براي چه سنيني برگزار مي شوند؟

زبان آموزان بايد حداقل داراي 18 سال سن باشند. در غير اينصورت، در صورت در خواست هاي متعدد زبان آموزان، دوره ها براي سنين پايين تر نيز برگزار خواهند شد.

آيا موسسه کلاس هاي بحث آزاد هم دارد؟

بله. به صورت کلاس دسته جمعي و در صورت در خواست زبان آموز به صورت خصوصي.

از چه اساتيدي براي کلاس هاي مکالمه بهره مي گيريد؟

از اساتيد natif و داراي label از آموزش و پرورش کشور فرانسه

آيا کلاس هاي پخش فيلم به زبان فرانسه هم داريد؟

بله. در صورت رسيدن به حد نصاب، کلاس هاي فيلم و نقد آن به زبان فرانسه ارائه خواهند شد.

آيا دوره هاي تربيت مدرس براي علاقه مندان به تدريس که تا کنون با مجتمع همکاري نداشته اند نيز برگزار مي شود؟

بله. در اين دوره ها از اساتيد مجرب بخش فرهنگي سفارت فرانسه و يا اساتيد دانشگاه‌ها بهره گرفته مي شود که در پايان دوره و در صورت موفقيت زبان آموز در دموي پاياني، براي طي مراحل لازم به منظور همکاري به مجتمع معرفي خواهد شد.

آيا مجتمع امکاناتي را براي علاقه مندان به تدريس، علاوه بر برگزاري دوره هاي تربيت مدرس، فراهم مي کند؟

در صورت هماهنگي با اساتيد محترم دپارتمان، امکان واگذاري ساعاتي از کلاس درس به علاقه مندان داده خواهد شد..

آيا براي شرکت در دوره هاي مکالمه و بحث آزاد و ديگر کلاس هاي آموزشي نياز به تعيين سطح است؟

شرکت در اين کلاس ها نيازمند حداقل سطح زباني A2 مي باشد. بدين ترتيب، تعيين سطحي از داوطلبين شرکت در اين دوره ها گرفته خواهد شد تا از سودمند بودن اين کلاس ها براي هر کدام اطمينان حاصل شود.

برگزاري تورهاي يک روزه به چه صورت خواهد بود؟

اين دوره ها با همراهي اساتيد مجرب و natif و با برنامه ريزي آموزشي از پيش طراحي شده برگزار خواهند شد.

تخفيف در شرکت در دوره ها به چه کساني تعلق مي گيرد؟

طبق جدول تخفيفات و نيز زبان آموزاني كه زبان آموز جديد به مجتمع معرفي كنند.

دوره هاي زبان فرانسه به چه صورت مي باشد؟

دوره هاي زبان فرانسه به صورت نيمه فشرده و فشرده، نيمه خصوصي و يا خصوصي ارائه مي شود.کلاس‌هاي فرانسه فشرده به صورت سه روز در هفته (روزهاي زوج يا روزهاي فرد) هر جلسه سه ساعت آموزشي و کلاس‌هاي نيمه‌فشرده به صورت دو روز در هفته (شنبه-چهارشنبه/ يکشنبه-سه شنبه/ پنج شنبه-جمعه) هر جلسه سه ساعت آموزشي مي باشد.

مدت زمان هر ترم چقدر است؟

هر ترم شامل سي و شش ساعت آموزشي است كه براي دوره هاي فشرده يك ماه و براي دوره هاي نيمه‌فشرده يك ماه و نيم طول خواهد كشيد

چه کتابي تدريس مي شود؟

در حال حاضر کتاب Connexions. اين متد بر اساس رويکرد کنشي که مورد تاييد چارچوب اروپايي است طراحي گرديده و فراگيري زبان و مهارت هاي زباني را به روشي مفيد و ماندگار در زمان ارايه مي کند

آيا کتب کمک آموزشي در کنار متد تدريس مي شود؟

بله. کتب Grammaire en dialogues, Vocabulaire en dialogues, Compréhension orale, Expression orale. و البته براي جذاب تر کردن کلاس ها، امکان استفاده از اينترنت يا فراگيري زبان با استفاده از فعاليت‌هاي متعدد و بازي نيز وجود دارد

هزينه ي کلاس هاي ترميک چقدر است؟

Connexion شامل سه سطح A1- A2 -B1+ مي باشد. هزينه‌ي دوره هاي کتاب اول (شامل چهار ترم) 194000 تومان،کتاب دوم (شامل پنج ترم) 198000 تومان و کتاب سوم (شامل پنج ترم) 201000 تومان است

آيا امکان ادامه‌ي کلاس‌ها براي کسب مهارت‌ها در سطح B2 وجود دارد؟

بله. در اين سطح از کتاب Nouvel édito استفاده مي‌‎شود. با پايان اين کتاب، موفقيت زبان آموز در امتحان DELF B2 تضمين شده خواهد بود.

آيا دوره هاي آمادگي براي شرکت در امتحانات DELF/ DALF برگزار مي شود؟

بله. پس از به پايان رساندن هر سطح از متد، اين کلاسهاي‌ 36 ساعته به منظور کمک به زبان آموز براي شرکت و موفقيت در اين امتحانات برگزار مي شوند. در اين دوره‎ها از آزمون‌هاي مشابه و سال‌هاي گذشته نيز استفاده مي‌شود

در عرض چه مدت مي‌توانم با اطمينان از قبولي در امتحانات B2) TEF/ TCF) شرکت کنم؟

در صورت شرکت در دوره هاي نيمه‌فشرده (هفته‌اي دو جلسه) پس از 21 ماه، و در صورت شرکت در کلاس هاي فشرده پس از پايان 14 ماه قبولي شما در امتحانات مذکور تضمين شده خواهد بود.

آيا با گذراندن دوره هاي شما مي توانم در امتحانات DELF/ DALF/ TCF/ TEF شرکت کنم؟

بله دوره ها به گونه اي تنظيم شده اند که شما با طي کردن تمامي آن ها به سطح مطلوبي در امتحانات مورد نظر خواهيد رسيد. پس از پايان هر کتاب، زبان آموز قادر به شرکت در امتحانات DELF در همان سطح مي باشد..

کلاس هاي خصوصي به چه صورتي است؟

بسته به شرايط زبان آموز امکان آموزش در محل آموزشگاه و يا در منزل فرد وجود دارد. به ازاي هر يک ساعت ، سي و پنج هزار تومان هزينه ي كلاس خصوصي است

آيا امکان انتخاب استاد براي تدريس خصوصي وجود دارد؟

انتخاب استاد براي کلاس هاي خصوصي با توجه به سطح و هدف زبان آموز از طرف دپارتمان به وي معرفي مي شود.

 

کاریابی آپادانا
مجوز سازمان فنی و حرفه ای
نمایندگی مجتمع فنی تهران
مجوز بنیاد ICDL ایران
مجوز آموزش از معاونت سرمایه انسانی ریاست جمهوری

 

 

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به شرکت پیشرو پرداز آپادانا می باشد و کپی برداری از مطالب سایت غیر قانونی است.